4 spôsoby ako rýchlostný index ovplyvňuje vaše bezpečie

rychlostny index titulka

Čo je rýchlostný index a ako ovplyvňuje vaše bazpečie? Na tieto otázky sa zameriame v tomto článku.

Vaša pneumatika je najdôležitejším bezpečnostným mechanizmom na vašom vozidle. Vďaka čomu funguje tak dobre? Je to stabilita behúňa, štruktúra kostry a zmes gumy. Dôležitým faktorom je aj rýchlostná klasifikácia vašej pneumatiky.

V tomto článku sa dozviete, ako rýchlostný index ovplyvňuje vaše bezpečie.

Čo je rýchlostný index?

Stručne povedané, rýchlostný index pneumatiky predstavuje najvyššiu rýchlosť, ktorú môže pneumatika vydržať bez rizika poruchy. To však nie je všetko, súvisí to aj s výkonom.

Rýchlostný index vašich pneumatík nájdete na bočnej strane pneumatík. Bude to posledné písmeno vo veľkosti pneumatiky (napr. H je 210 km/h). Tento článok je viac zameraný na vlastnosti, výhody a nevýhody rýchlostných indexov. Ak vás podrobne zaujíma táto tematika, bližšie informácie nájdete v článku tu.

rychlostny index ferrari

Prečo bol vytvorený rýchlostný index pneumatiky?

V súvislosti s množstvom dopravných nehôd a porúch pneumatík v priebehu času a pretože vodiči jazdili tak rýchlo, ako sa dalo, bol vytvorený celosvetový systém hodnotenia rýchlosti pneumatík, ktorý má vodičom pripomínať limity ich pneumatík. V 60. rokoch 20. storočia existovali len tri hodnotenia.

rychlostny index michelin

Pneumatiky s vyšším indexom rýchlosti

Sú lepšie vybavené proti teplu a lepšie sa ho zbavujú. Ponúkajú lepšiu ovládateľnosť v zákrutách, priľnavosť a brzdenie.

Pneumatiky s nižším indexom rýchlosti

Typicky sa ohýbajú a krútia sa pod tlakom, čo spôsobuje hromadenie tepla a ohrozuje trakciu a životnosť pneumatík.

Rýchlostný index je založený na:

  • Zmesi gumy
  • Stabilite behúňa
  • Konštrukcií a dizajne plášťa

Ako rýchlostný index ovplyvňuje ovládateľnosť a bezpečnosť vozidla.

Hromadenie tepla

Teplo je úhlavným nepriateľom vašej pneumatiky. Pneumatiky s nízkym rýchlostným indexom sa pod tlakom ohýbajú a krútia, čo spôsobuje hromadenie tepla.

Vysoké teploty spolu s hromadením tepla môžu mať vplyv na životnosť a výkonnosť vašich pneumatík.

Medzi niektoré riziká spojené s tým prehriatou pneumatikou, patria:

  • Znehodnotenie pneumatík, znížená trakcia
  • Porucha a prasknutie pneumatík

Pneumatiky s vyšším výkonom sa často dodávajú s kvalitnejšou konštrukciou a vrstvami, pretože sú vyrobené tak, aby zvládali vysokú úroveň tepla.

Brzdenie

Rýchlostný index je pri brzdení obrovským faktorom. Pneumatiky s nižším hodnotením sa pri prudkom brzdení krútia a menia tvar, takže v núdzovej situácii im bude trvať dlhšie, kým zastavia.

Priľnavosť v zákrutách

Veľkosť pneumatiky nie je taká dôležitá ako jej konštrukcia. Kvalitne vyrobená pneumatika s dobrou konštrukciou vám pomôže bezpečne prechádzať zákrutami a bude mať lepšiu priľnavosť. Vaše vozidlo funguje správne vďaka rôznym systémom, napríklad brzdovému zámku a kontrole stability, ktoré môžu fungovať len v rámci trakčných limitov pneumatík.

Odozva riadenia

Jedným z najväčších rozdielov, ktoré pocítite medzi pneumatikami s nízkym a vysokým výkonom, je rýchlosť odozvy riadenia. Keď máte lepšiu trakciu pneumatík, ktoré sú dimenzované na vysoký výkon, vaša odozva riadenie bude presnejšia.

Vďaka menšiemu ohybu pneumatík sa znižuje pravdepodobnosť, že sa vymkne spod kontroly a zostanete na ceste. Či už potrebujete náhle obísť prekážku uprostred premávky alebo sa vyhnúť chodcovi, skvelá odozva riadenia vám to umožní rýchlo a ľahko.

Ak máte 4 pneumatiky, musia mať všetky rovnaký rozmer?

Na všetkých štyroch pneumatikách používajte rovnakú značku a rýchlostný index, aby ste im poskytli bezpečnosť a optimálny výkon. Výnimku tvoria vozidlá s dvojrozmermi.

Aký je najlepší rýchlostný index pre vaše vozidlo?

Hodnotu rýchlosti pneumatiky odporúča výrobca a mala by byť uvedená na nálepke v blízkosti kľučky dverí na strane vodiča ako aj vo vašom veľkom technickom preukaze.

Kvalitné pneumatiky z našej ponuky