Elektróny na auto a ich rozmery

Elektróny na auto: ako čítať rozmery diskov

Chystáte sa kúpiť nové elektróny na auto? Výrobcovia ponúkajú niekoľko stoviek dizajnov,  z ktorých si môžete vybrať tie pravé pre vaše auto. Dizajn však nie je jediné kritérium, na ktoré musíte pri výbere nových diskov myslieť.  Pre každé auto musíte nájsť ten správny rozmer, ktorý obsahuje okrem iného priemer, šírku, či zális disku. To, či je disk zvolený správne je dôležité pre stabilné jazdné vlastnosti vozidla a teda hlavne pre vašu bezpečnosť. 

Kde nájdem rozmery diskov?

Rozmery diskov určené pre vaše auto nájdete v technickom preukaze. Všetky potrebné informácie o veľkosti ráfika nájdete vyrazené na samotných ráfikoch. Priamo na disku nájdete značenie na jeho zadnej strane.  

Čo znamenajú čísla uvedené na diskoch?

Rozoberme si napríklad označenie 6J x 14 H2 ET37, 5×100

  • 6 šírka disku uvedená v palcoch (1 palec = 25.4 mm)
  • J výška pätky disku (výška okraja disku) – najpoužívanejšie označenie pätky alu disku “J” 
  • 14 priemer disku uvedený v palcoch. Priemer disku a priemer pneumatiky sa nesmie líšiť. 
  • H2 – tvar okraja disku – obrys disku zodpovedá pevnosti disku. Napríklad označenie písmenom H – konštrukcia disku vystužená hrbom. H2 – konštrukcia disku vystužená dvojitým hrbom. Disky najčastejšie používané na osobných vozidlách patria do kategórie H2. 
  • ET disku v milimetroch – zális disku – odsadenie stredovej roviny – ako hlboko zapadne disk do blatníka. Čím je číslo ET menšie, tým viac ráfiky vyčnievajú smerom von. Záporné čislo ET znamená, že dosadacia plocha disku je bližšie k osi vozidla vo vzťahu k stredovej čiare disku. Nulové číslo ET – stred disku a dosadacia plocha disku sú rovnaké. Kladné číslo ET – dosadacia plocha disku je bližšie k vonkajšej strane vozidla vo vzťahu k osi disku.
  • 5×100 Rozstup – počet skrutiek (dier v ráfiku) a priemer rozstupovej kružnice dier (priemer kruhu okolo stredu otvorov) udáva sa milimetroch. 

Prečo je dôležité vybrať správny rozmer disku?

Správna veľkosť disku a pneumatík ovplyvňuje nie len priebeh a komfort jazdy, ale hlavne jej bezpečnosť. Elektróny na auto v nesprávnej veľkosti môžu negatívne ovplyvniť aj výkon a spotrebu paliva auta.

elektróny na auto: rozmery diskov

Je v poriadku zmeniť veľkosť ráfiku?

Je to v poriadku ak zmením veľkosť ráfika? Nie. Nemôžte si svojvoľne zmeniť veľkosť kolesa a pneumatiky. Disky a pneumatiky majú dané špecifiká a sú navhnuté presne pre vaše auto. Sú uvedené v technickom preukaze, no výrobcovia zvyčajne povoľujú viaceré rozmery. Akékoľvek neoprávnené zmeny môžu totiž vyvolať kaskádu manipulačných a mechanických problémov.  Auto síce môžete vybaviť diskami alternatívnych rozmerov nad rámec uvedený v technickom preukaze, no tieto nové alternatívne rozmery je nutné do technického preukazu následne dopísať.

Čo sa stane, ak sú disky a pneumatiky nekompatibilné?

Ráfik, ktorý je v pomere k šírke pneumatiky príliš úzky umožní nadmerné deformovanie pneumatiky do strán, napríklad pri rýchlom prejazde zákrutami.

Ak je pneumatika užšia ako ráfik, môže spadnúť z ráfika a vyzutie pneumatiky počas jazdy môže mať fatálne následky.

Ak chcete vymeniť disky vášho auta a potrebujete pomoc pri hľadaní informácií, obráťte sa na špecialistu na predaj pneumatík. Môžeme vás previesť hľadaním tých najlepších diskov, podľa vašich požiadaviek a predpísaných rozmerov.

Zaujímajú vás recenzie, porovnania, skúsenosti, testy a výhody diskov popredných výrobcov AEZ, DEZENT, alebo DOTZ? Navštívte stránku najelektrony.sk a nechajte si poradiť.