​Pneumatiky Pirelli SCORPION: bezpečná jazda aj v mokrých podmienkach

​Pneumatiky Pirelli SCORPION: bezpečná jazda aj v mokrých podmienkach

Nové pneumatiky Pirelli Scorpion pre SUV zabraňujú aquaplaningu a umožňujú dobré ovládanie vozidla v daždi.

Pneumatika bezpečná v daždi, pod kontrolou na snehu, tichá na suchu, efektívna na dlhých cestách, obratná na krátkych cestách. To všetko sú požiadavky, ktoré si za svoje ciele stanovil nový rad Scorpion, produktová rodina Pirelli vytvorená v roku 1986 pre terénne vozidlá a novo prepracovaná tak, aby vyhovovala potrebám moderných SUV.

Cieľ bol dosiahnutý podľa parametrov uvedených pre tri nové pneumatiky Pirelli – Scorpion, Scorpion Winter 2 a Scorpion All Season SF2 – ktoré naznačujú vylepšenia na všetkých frontoch a bez kompromisov v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Pre Pirelli je kľúčový prístup „Eco-Safety Design“, ktorý využíva pokročilé technológie a ponúka produkt bez kompromisov. Pneumatiky Pirelli Scorpion – certifikované, šetrné k životnému prostrediu a zároveň schopné dosahovať najvyššie úrovne výkonu, počnúc priľnavosťou za mokra.

​Pneumatiky Pirelli s vynikajúcou priľnavosťou na mokrom povrchu

Priľnavosť za mokra: v tomto parametri patrí 100 % veľkostí nového radu vo všetkých ročných obdobiach do tried A alebo B, najvyšších výkonnostných úrovní definovaných európskymi normami. Z nich je viac ako 80 % v triede A.

Pokiaľ ide o valivý odpor, rad Scorpion má viac ako 60 % veľkostí v triede A alebo B – premieta sa do šetrnosti k životnému prostrediu a prispieva k autonómii pre elektrifikované vozidlá. Dosiahnutá úroveň je už veľmi blízko k cieľu 70 % pre všetky produkty v triede valivého odporu A a B, ktorý Pirelli stanovilo na rok 2025. Najmä 100 % letného a Scorpion All Season radu SF2 je v triede valivého odporu A alebo B. Špičkové výsledky sú aj pre tichosť: všetky tri ročné obdobia sa môžu pochváliť 100% produktmi v triede hluku A alebo B.

Technológie špecifické pre SUV

Nedávna obnova radu Scorpion reaguje na zmeny v expandujúcom segmente, ktorý v nasledujúcich rokoch očakáva stabilný nárast celosvetového predaja športových úžitkových vozidiel. Tieto autá sa vyznačujú vysokou hmotnosťou a vysoko položeným ťažiskom, výsledkom čoho je špeciálna jazdná dynamika, ktorá si vyžaduje špeciálne pneumatiky.

Okrem vyššej úrovne pohodlia, bezpečnosti a výkonu sú niektoré veľkosti radu Scorpion optimalizované na použitie s elektrifikovanými SUV: približne 30 % radu je vybavených technológiou Elect, riešením špeciálne vyvinutým pre elektrické a plug-in hybridné vozidlá. Vďaka tomu je Scorpion radom produktov Pirelli s najvyšším počtom schválení ekologických vozidiel.

Spolu s pneumatikami Seal Inside, Run Flat a PNCS patrí Elect medzi špeciality Pirelli, ktoré charakterizujú najmodernejšie pneumatiky Pirelli v rade. Viac ako tretina pneumatík Scorpion v nových letných, zimných a celoročných verziách je vybavená týmito technológiami, ktoré umožňujú pohodlné a tiché jazdy vďaka možnosti PNCS a v prípade Seal Inside a Run Flat poskytujú bezpečnosť, v prípade defektu. Čiastočne aj vďaka týmto inováciám je Pirelli popredným výrobcom v európskom segmente SUV s osobitným zameraním na veľkosti od 19 palcov a vyššie.

„Eco-Safety Design“ – spája udržateľnosť a bezpečnosť

Tri nové verzie radu Scorpion boli navrhnuté s ohľadom na „Eco-Safety Design“: tento prístup využíva inovatívne materiály a nástroje, vrátane virtualizácie zdedenej zo skúseností v motoristickom športe, s cieľom dosiahnuť vysokú udržateľnosť a bezpečnosť.

Vďaka „Eco-Safety Design“ je pneumatika schopná zaručiť spoľahlivosť pri brzdení, priľnavosť na suchu a mokru a stabilitu, to všetko v prospech bezpečnosti; ale aj výkon, ktorý obmedzuje vplyv na životné prostredie, ako je optimalizovaná spotreba paliva, znížená hlučnosť a zvýšená životnosť pneumatík. Za účelom dosiahnutia týchto výsledkov bol rad podstatne prepracovaný prostredníctvom výskumných a vývojových prác, ktoré ovplyvnili zloženie zmesí, tri rôzne vzory dezénu a štruktúru, ktorá bola vystužená a vybavená novými materiálmi.

Tento rad pneumatík Pirelli získal Performance Mark for Scorpion – ocenenie udelené certifikačným orgánom TÜV SÜD pneumatikám, ktoré patria medzi najlepšie na trhu v rôznych jazdných situáciách. Okrem toho, s cieľom optimalizovať dodávateľský reťazec, je výroba celého radu Scorpion sústredená v továrňach v rámci Európskej únie.

Zdroj: https://www.pirelli.com/global/en-ww/road/pirelli-scorpion-top-of-the-class-in-wet-grip-and-more