Umenie a veda za pneumatikami Formuly 1

Preteky Formuly 1 sú vzrušujúci vysokorýchlostný šport, ktorý sledujú milióny fanúšikov na celom svete. Neuveriteľnú rýchlosť, dômyselnú konštrukciu a špičkovú technológiu predvádzanú na tratiach umožňujú pilotom sčasti aj precízne vyrobené pneumatiky. Pneumatiky sú životne dôležitou súčasťou, ktorá priamo ovplyvňuje výkon auta, jeho priľnavosť a ovládateľnosť, čo pri formulách platí dvojnásobne. Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako sa tieto špeciálne pneumatiky vyrábajú?

Výroba pneumatík F1

Výrobný proces pneumatík Formuly 1 je prepracovaná a vysoko kontrolovaná sekvencia, ktorá si vyžaduje presnosť a odbornosť. Vývoj pneumatík začína mesiace pred jej skutočným použitím na pretekárskej dráhe a zahŕňa rozsiahly výskum a testovanie pneumatík. Výroba takýchto pneumatík pozostáva z viacerých krokov:

1. Dizajn a simulácia pneumatík: Inžinieri a aerodynamický špecialisti analyzujú údaje o každej jednej trati, poveternostné podmienky a výkon auta, aby navrhli pneumatiky vhodné pre konkrétne preteky. Počítačové simulácie a testovanie v aerodynamickom tuneli zohrávajú kľúčovú úlohu pri zdokonaľovaní aerodynamiky a celkového výkonu pneumatiky.

2. Vývoj zmesi pneumatík: Výrobcovia pneumatík usilovne pracujú na vytvorení dokonalej zmesi pneumatík, ktorá poskytuje optimálnu priľnavosť, odolnosť proti opotrebovaniu a výkon v rôznych poveternostných podmienkach. Výzva spočíva v nájdení správnej rovnováhy medzi mäkkosťou a odolnosťou, pretože mäkšie zmesi ponúkajú lepšiu priľnavosť, ale rýchlejšie sa opotrebúvajú.

3. Rezanie surovín: Proces začína rezaním rôznych surovín, vrátane gumových zmesí, polyesterovej tkaniny a oceľových pásov podľa presných meraní.

4. Montáž pneumatiky: Montáž pneumatiky je starostlivý proces, pri ktorom sa jednotlivé komponenty, ako je zmes pneumatiky, plášť a pätka, kombinujú za precízne kontrolovaných podmienok. Tieto komponenty sú potom spojené pomocou tepla a tlaku, čím sa zabezpečí bezproblémová integrácia.

5. Vulkanizácia: Vulkanizácia je životne dôležitý krok, ktorý zahŕňa tvrdnutie pneumatiky vo forme pri vysokých teplotách. Tento proces zlepšuje vlastnosti pneumatiky, vrátane jej pružnosti a odolnosti voči opotrebovaniu.

6. Kontrola kvality: Každá pneumatika prechádza prísnymi testami kontroly kvality, aby sa zabezpečilo, že spĺňa prísne normy požadované pre preteky F1. Tieto testy zahŕňajú meranie rozmerov, kontrolu materiálov a vykonávanie hodnotení výkonu.

Pneumatiky F1 sú neospevovanými hrdinami tohto športu, často zatienení zdatnosťou jazdcov a technickým zázrakom automobilov. Tieto špeciálne vyrobené pneumatiky sú však kritickým spojením medzi autom a traťou a ovplyvňujú výsledok každého závodu. Výrobný proces pneumatík predstavuje bezproblémové spojenie umenia a vedy, kde sa precízne inžinierstvo a špičková technológia spájajú, aby vytvorili dokonalú pneumatiku pre nezabudnuteľný pretekársky zážitok.

Pirelli tires F1

Rozdiel medzi klasickými a F1 pneumatikami

Pneumatiky pre Formuly 1 a pneumatiky pre autá sa môžu zdať podobné, pretože obe slúžia základnému účelu poskytovania trakcie a stability na ceste, no existujú medzi nimi značné rozdiely v dôsledku odlišných požiadaviek každého typu pneumatík.
Výkon a priľnavosť:
– Pneumatiky F1 sú navrhnuté pre maximálny výkon a priľnavosť na pretekárskych okruhoch. Zmesi pneumatík používané v pneumatikách F1 sú mäkšie, čo im umožňuje poskytovať výnimočnú priľnavosť a trakciu, najmä pri vysokorýchlostných zákrutách a brzdení.
– Pneumatiky pre automobily sú na druhej strane určené na každodenné jazdenie na širokej škále povrchov ciest a poveternostných podmienok. Zmesi pneumatík používané v bežných automobilových pneumatikách sú tvrdšie ako v pneumatikách F1, aby sa zabezpečila lepšia odolnosť a dlhšia životnosť. Aj keď poskytujú dostatočnú priľnavosť pre typické jazdné scenáre, neponúkajú rovnakú úroveň výkonu ako pneumatiky F1 na pretekárskych okruhoch.
Konštrukcia a odolnosť:
-Pneumatiky F1 sú vyrobené tak, aby odolali extrémnym silám pri pretekoch vo vysokej rýchlosti. Sú vyrobené z viacerých vrstiev high-tech materiálov vrátane syntetickej gumy, oceľových pásov a pokročilých tkanín. Napriek svojej robustnej konštrukcii sú pneumatiky F1 zámerne navrhnuté tak, aby mali obmedzenú životnosť a kvôli optimálnemu výkonu sa často vymieňajú počas zastávok v boxoch. Čo sa týka kilometrového výkonu tak vydržia len niekoľko desiatok kilometrov.
Pneumatiky pre automobily sú konštruované tak, aby zvládli rôzne jazdné podmienky a mali dlhšiu životnosť. Zvyčajne majú jednu vrstvu oceľových pásov alebo látkových výstuží, ktoré sú obklopené odolnou gumou. Zameranie na odolnosť znamená, že pneumatiky pre autá môžu vydržať tisíce kilometrov, kým ich treba vymeniť.
Vzor behúňa:
– Pneumatiky F1 majú minimalistický a prevažne hladký dezén, ktorý maximalizuje kontakt s povrchom trate. Hladký povrch zaisťuje lepšiu priľnavosť a minimalizuje valivý odpor, čo je kľúčové pre dosiahnutie vysokých rýchlostí na pretekárskej dráhe.
– Pneumatiky pre automobily majú zložitejší dezén navrhnutý tak, aby rozptyľoval vodu, sneh a iné nečistoty na vozovke, čím sa zvyšuje trakcia v rôznych poveternostných podmienkach. Dezén pomáha poskytovať lepšiu priľnavosť na mokrom alebo klzkom povrchu a zlepšuje celkovú ovládateľnosť a brzdný výkon.
Veľkosť a hmotnosť:
Pneumatiky F1 sú širšie ako typické pneumatiky pre automobily. Širšia kontaktná plocha zvyšuje priľnavosť pneumatiky na pretekárskej dráhe, čím prispieva k stabilite auta pri vysokých rýchlostiach zákrut a zrýchlení. Aktuálne v sezóne 2023 majú jazdci F1 obuté pneumatiky o rozmeroch: 305/720 R18 (predná náprava) a 405/720 R18 (zadná náprava).
Pneumatiky pre automobily sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, aby vyhovovali rôznym typom vozidiel. Vo všeobecnosti sú v porovnaní s pneumatikami F1 užšie a sú optimalizované pre špecifické požiadavky osobných automobilov či SUV.

Kto vyrába pneumatiky pre Formuly 1?

Oficiálnym dodávateľom pneumatík pre Formulu 1 je výrobca Pirelli. Tento post si drží už od roku 2011 kedy získal kontrakt na dodávku pneumatík pre všetky tímy v šampionáte. Podľa podmienok zmluvy Pirelli navrhuje, vyvíja a vyrába všetky pneumatiky používané v pretekoch Formuly 1. Dodáva viaceré zmesi a konštrukcie pneumatík, ktoré vyhovujú rôznym podmienkam a poveternostným scenárom na trati.


V našom e-shope síce pneumatiky pre Formuly 1 nenájdete, no vieme vám ponúknuť pneumatiky pre osobné a SUV vozidlá od výrobcu Pirelli, ktoré v sebe nesú vlastnosti a ducha športovej jazdy.